Isometric_Algeco

Dlaczego technologia modułowa jest korzystna dla środowiska?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak nasze domy i budynki wpływają na planetę. W tym kontekście technologia modułowa szybko zyskuje na popularności. Ale dlaczego jest ona tak korzystna dla środowiska? Czy faktycznie jest lepsza od tradycyjnego budownictwa, a jeśli tak, to w jakich aspektach?

24.10.2023
biura o podwyższonym standardzie - galeria

Dlaczego budownictwo modułowe wpisuje się w strategię zrównoważone gospodarowanie odpadami?

 1. Oszczędność zasobów Technologia modułowa polega na projektowaniu i wstępnej produkcji elementów w ściśle kontrolowanych warunkach fabrycznych. Dzięki temu procesowi minimalizuje się ilość surowców zużywanych do tego procesu - budynki modułowe zużywają nawet o 20% mniej materiałów w porównaniu do obiektów powstających w tradycyjny sposób.

2. Energooszczędność Dzięki precyzyjnym technikom budowlanym stosowanym w technologii modułowej, budynki te są bardziej szczelne i mają lepszą izolację termiczną. Bezpośrednio przekłada się to na mniejszą ilość energii niezbędną do zapewnienia optymalnej temperatury w ich wnętrzu (klimatyzacja / ogrzewanie) w porównaniu z tradycyjnymi budynkami.

3. Krótszy czas realizacji Szybsza budowa oznacza mniejszą emisję CO2 i generowanie innych zanieczyszczeń związanych z budową. Ponadto, krótki czas budowy to także mniejsza ingerencja w otaczające środowisko i istniejącą infrastrukturę.

4. Wielokrotne wykorzystanie Technologia modułowa pozwala na wielokrotne używanie modułów. Budynek można łatwo rozbudować, zmienić jego funkcję lub przenieść w inne miejsce. Elastyczność rozbudowy, rearanżacji oraz mobilność to atuty, których nie posiada tradycyjna technologia budowlana.

5. Zrównoważone gospodarowanie odpadami Technologia modułowa doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego budownictwa.

Circular

Zasady 5R

W Algeco przywiązuje się ogromną uwagę do tego, aby zasady 5R (Refuse, Reduce, Reuse, Repurpose, Recycle) były skutecznie stosowane na każdym etapie realizacji projektów. Precyzując:

  • Refuse: Budownictwo modułowe pozwala na unikanie zbędnych materiałów i rozwiązań, które mogą być szkodliwe dla środowiska.
  • Reduce: Jak wcześniej wspomniano, technologia modułowa zużywa o 20% mniej materiałów w porównaniu do tradycyjnych budynków.
  • Reuse: Elementy wyposażenia modułów wielokrotnie wykorzystujemy w różnych aranżacjach (np. wyposażenie meblowe, a także niektóre instalacje etc.). Zmniejsza to potrzebę zakupu nowych materiałów.
  • Repurpose: Moduły mogą być dostosowywane do różnych funkcji i zapotrzebowania. Wykorzystujemy wielokrotnie te same konstrukcje, dbając o stan i właściwą konserwację - wydłuża to ich żywotność i pozwala na praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.
  • Recycle: Wiele elementów modułowych jest wykonanych z materiałów, które można poddać recyklingowi, co dodatkowo zmniejsza ich ślad ekologiczny. W Algeco zawarliśmy umowy z firmami, które odbierają wykorzystane materiały - np. firma Tarkett odbiera od Algeco wykładziny PCV, które były wykorzystane w modułach i poddaje je recyclingowi; także inne materiały po zużyciu są segregowane i przekazywane do ponownego przetworzenia.

Jakub Łazowy, Dyrektor Zarządzający Algeco Polska, komentuje: Integracja strategii 5R w budownictwie modułowym to krok w kierunku przyszłości budownictwa, Zero-Waste Company i budynków zeroemisyjnych - Net zero. To nie tylko trend, ale konieczność w dzisiejszych czasach.